poniedziałek, 4 maja 2015

Latolistek cytrynek i inne fruwające


W majowy weekend wygospodarowałem dwie godziny na spacer po łące. W przyrodzie zaczyna dziać się już naprawdę dużo więc i zdjęć tym razem więcej. Nie jestem jeszcze do końca zadowolony z jakość, niestety brak lampy kompensuję wyższym iso i dłuższymi czasami. Więc sporo zdjęć jest poruszonych lub degraduje je szum. Wielu po prostu nie udało się uratować ale to wcale nie zniechęca, czasem zmusza po prostu do szukania innego kadru. Niestety jeszcze nie udało mi się zidentyfikować wszystkich modeli. Postaram się wkrótce uzupełnić opisy.
Sprzęt: Canon 5D, Tokina 100 f2.8 macro.

Edit: udało się zidentyfikowac moich modeli.

Polydrusus formosus

To jest przedstawicielka rodziny bąkowatych. Niestety nie mogę dokładnie zidentyfikować jaki to gatunek. Ale to krewna tzw. muchy końskiej zwanej też bakiem, lub ślepakiem. Potrafi dość boleśnie ukąsić i bywa zmorą nad rzekami i jeziorami w czasie letnich upałów. 


Srogoń baldaszkowiec (Rhinocoris iracundus) – pluskwiak, dorasta do 13-18mm. Drapieżny, poluje na inne owady które wysysa przy pomocy trójczłonowej kłujki.



Oprzędzik szary (Sitona gressorius) – chrząszcz, przedstawiciel ryjkowatych. Dorasta do około 1cm, występuje głównie na zachodzie kraju ale też w pozostałych regionach. Roślinożerny.  


Latolistek Cytrynek, jedyny motyl w europie który zimuje. Po zimie szuka samiczki i nastepnie składa jaja. Nazwa tego motyla wzięła się nie tylko od koloru ale i zapachu. Jego skrzydła mają zapach cytryny.

Szeliniak sosnowy (Hylobius abietis ) - chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, dorasta do 8-13mm. Szkodnik w uprawach drzew iglastych. Lata niechętnie dzięki czemu jego liczebność jest łatwa do monitorowania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz