niedziela, 17 maja 2015

Borczyniec, Rynnica, Nerkosz i Łowczaki

Sobotnie wietrzne popołudnie to nie był dobry dzień na fotografowanie owadów. Jednak nisko w trawie było na tyle spokojnie, że udało mi się sfotografować kilka nowych okazów. Canon 5D + Tokina 100 f2.8 Macro + Lampa.

Borczyniec południowy (Carpocoris purpureipennis) - pluskwiak z rodziny tarczówkowatych (na drugim zdjęciu widać dokładnie trójkątną tarczkę). Dorasta do 10-15mm. Ten gatunek wykazuje bardzo zmienne ubarwienie. Na jednej łące spotkałem jasno ubarwione (pierwsze zdjęcie) i bardziej kolorowo ubarwione osobniki (zdjęcia 2 i 3). Pluskwiaki to wegetarianie - żywią się sokami roślin, owoców i nasion.



Rynnica osikowa (Chrysomela tremula) - kuzynka dorze znanej stonki. W sumie w polsce występuje 7 gatunków rynnic. Ta dorasta do 10 mm. Rynnice mają ciekawy mechanizm obronny - w przypadku zagrożenia wydzielają brązową ciecz o bardzo nieprzyjemnyn zapachu karbolu (karbol niegdyś stosowano do odkażania pomieszczeń). 


Nerkosz (Nephotoma sp.) - owad z rodziny komarnicowatych.

Łowczaki (Neoitamus spp.) - drapieżny owad z rodziny łowikowatych. Poluje na inne owady które atakuje kłujką wstrzykuje zatrutą ślinę a gdy owad jest już martwy wtedy je wysysa. 

czwartek, 14 maja 2015

Majowe pluskwiaki, muchówki i chrabąszcze

Kontynuacja sobotniej sesji. Wszystkie upolowane okazy już rozpoznałem. Liczę że i w najbliższy weekend pogoda pozwoli na polowanie w trawie. Sprzęt: Canon 5D + Tokina 100 f2.8 Macro.

Lednica zbożowa (Aelia acuminata) - owad, pluskwiak, zimuje w sciółce. Jest roślinożerny, czasami gdy występuje w znacznych ilościach może wyrządzić znaczne szkody.

Leń marcowy (Bibio marci) - gatunek muchówki z rodziny leniowatych. Często widuje się samice z długimi zwisającymi w czasie lotu nogami. Na zdjęciu jest samiec - ma większe oczy od samicy i przezroczyste skrzydła. Dorosłe osobniki w postaci owadów żyja około tygodnia.

Mucha domowa (Musca domestica) - pospolity owad na całym świecie. Jedna much może przenosić nawet 30 mln drobnoustrojów i wywoływać takie choroby jak: dur brzuszny, paratyfus, dyzenteria, gruźlica, polio, salmonelloza.


Omomiłek szary zwany też Brzeżnoplamka - dorasta do 15mm. To jeden z tych pożytecznych chrząszczy - jest drapieżnikiem i żywi się m.in. mszycą.

Osiewnik czarny (Ectinus aterrimus) - popularny chrząszcz z rodziny sprężyków. Dorasta do 14 mm, Zagrożony udaje martwego podkurczając nogi. Gdy upadnie na grzbiet wykorzystuje swój mechanizm podrzutu dzięki któremu podskakuje i może wylądować na nogach. To właśnie tej zdolności cała rodzina tych chrabąszczy zawdzięcza swoją nazwę.

Podrzut szary (Adelocera murina) - ciemnoszary sprężyk, dorasta do 11-14mm, żywi się larwami innych owadów, może też podgryzać łodygi i korzonki roślin. Występuje powszechnie w całym kraju.


niedziela, 10 maja 2015

Pajęczaki - z bliska już nie takie straszne

W sobotnie popołudnie ponownie wybrałem się na "moją" łąkę aby zapolować na małe zwierzaki. Minął tylko tydzień ale mieszkańcy zupełnie inni. I znacznie ich więcej. Niestety testy z lampą błyskową nie poszły najlepiej. Konieczna będzie reklamacja gdyż lampa nie za każdym razem błyska. Wszystkich moich modeli już zidentyfikowałem i zdjecia wraz z krótkim opisem zamieszczam poniżej. To pierwsza część sobotnich kadrów - pajęczaki. W kolejnej odsłonie będą Muchy i chrząszcze. Zdjęcia wykonane zestawem Canon 5D + Tokina 100 f2.8 Macro.

Bokochód Pospolity (Xysticus ulmi) - Jak nazwa nam podpowiada cechą charakterystyczną tej grupy pająków jest umiejętnośc poruszania się nie tylko do przodu i tyłu ale także na boki. Pająk ten poluje z zaskoczenia. Łapie, i uśmierca wstrzykując jad. Jeszcze jedna ciekawosta dotycząca tych pająków. Samiec przed kopulacją, aby uniknąć zjedzenia przez większą samiczkę (5-8mm vs. 3-4mm) wprowadza ją w stan przpominający hipnozę głaskaniem odnóżami, po tym krępuje ją za pomocą przędzy. Po wszystkim szybko ucieka.

Darownik przedziwny (Pisaura mirabilis) - pospolity pająk, nie buduje sieci. W czasie godów łapie i zabija muchę, owija w kokon i z takim "prezentem" szuka gotowej do kopulacji samiczki. Gdy już ją znajdzie ofiarowuje jej kokon aby odwrócić jej uwagę.
  

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) - mało sympatyczny mieszkaniec łąk i lasów. Atakuje głównie zwierzęta ale i człowiek może paść jego ofiarą. Uzbrojony w ssący narząd gębowy z licznymi haczykami oraz neurotoksynę potrafi przez długi czas wysysać swojego żywiciela. Neurotoksyna może paraliżować lub nawet zabić małe kręgowce. Bez jedzenia potrafi wegetować nawet dwa lata. Przenosi groźne choroby jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Kwietnik (Misumena vatia) - powszechny mieszkaniec ogrodów i łąk. Pająk który nie robi klasycznej sieci tylko chowa się w kwiatach i czeka na swoją ofiarę. Potrafi zmieić kolor w zależności od kwiatu w którym zamieszka - trwa to od 6 do 20 dni. Pomimo niewielkich rozmiarów z powodzeniem atakuje pszczoły i osy.


piątek, 8 maja 2015

Niedzielny spacer

Jeszcze kilka kadrów z niedzielnego spaceru. W tym tygodniu dotarła lampa więc liczę na dobrą pogodę w weekend i udane łowy. Jedyne co mnie martwi to paprochy na matrycy z którymi mam coraz więcej pracy. I znowu dylemat czy zbierać na szkło czy na nowe body. 
Canon 5D + Tokina 100 f/2.8 Macro.







poniedziałek, 4 maja 2015

Latolistek cytrynek i inne fruwające


W majowy weekend wygospodarowałem dwie godziny na spacer po łące. W przyrodzie zaczyna dziać się już naprawdę dużo więc i zdjęć tym razem więcej. Nie jestem jeszcze do końca zadowolony z jakość, niestety brak lampy kompensuję wyższym iso i dłuższymi czasami. Więc sporo zdjęć jest poruszonych lub degraduje je szum. Wielu po prostu nie udało się uratować ale to wcale nie zniechęca, czasem zmusza po prostu do szukania innego kadru. Niestety jeszcze nie udało mi się zidentyfikować wszystkich modeli. Postaram się wkrótce uzupełnić opisy.
Sprzęt: Canon 5D, Tokina 100 f2.8 macro.

Edit: udało się zidentyfikowac moich modeli.

Polydrusus formosus

To jest przedstawicielka rodziny bąkowatych. Niestety nie mogę dokładnie zidentyfikować jaki to gatunek. Ale to krewna tzw. muchy końskiej zwanej też bakiem, lub ślepakiem. Potrafi dość boleśnie ukąsić i bywa zmorą nad rzekami i jeziorami w czasie letnich upałów. 


Srogoń baldaszkowiec (Rhinocoris iracundus) – pluskwiak, dorasta do 13-18mm. Drapieżny, poluje na inne owady które wysysa przy pomocy trójczłonowej kłujki.



Oprzędzik szary (Sitona gressorius) – chrząszcz, przedstawiciel ryjkowatych. Dorasta do około 1cm, występuje głównie na zachodzie kraju ale też w pozostałych regionach. Roślinożerny.  


Latolistek Cytrynek, jedyny motyl w europie który zimuje. Po zimie szuka samiczki i nastepnie składa jaja. Nazwa tego motyla wzięła się nie tylko od koloru ale i zapachu. Jego skrzydła mają zapach cytryny.

Szeliniak sosnowy (Hylobius abietis ) - chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, dorasta do 8-13mm. Szkodnik w uprawach drzew iglastych. Lata niechętnie dzięki czemu jego liczebność jest łatwa do monitorowania.