czwartek, 14 maja 2015

Majowe pluskwiaki, muchówki i chrabąszcze

Kontynuacja sobotniej sesji. Wszystkie upolowane okazy już rozpoznałem. Liczę że i w najbliższy weekend pogoda pozwoli na polowanie w trawie. Sprzęt: Canon 5D + Tokina 100 f2.8 Macro.

Lednica zbożowa (Aelia acuminata) - owad, pluskwiak, zimuje w sciółce. Jest roślinożerny, czasami gdy występuje w znacznych ilościach może wyrządzić znaczne szkody.

Leń marcowy (Bibio marci) - gatunek muchówki z rodziny leniowatych. Często widuje się samice z długimi zwisającymi w czasie lotu nogami. Na zdjęciu jest samiec - ma większe oczy od samicy i przezroczyste skrzydła. Dorosłe osobniki w postaci owadów żyja około tygodnia.

Mucha domowa (Musca domestica) - pospolity owad na całym świecie. Jedna much może przenosić nawet 30 mln drobnoustrojów i wywoływać takie choroby jak: dur brzuszny, paratyfus, dyzenteria, gruźlica, polio, salmonelloza.


Omomiłek szary zwany też Brzeżnoplamka - dorasta do 15mm. To jeden z tych pożytecznych chrząszczy - jest drapieżnikiem i żywi się m.in. mszycą.

Osiewnik czarny (Ectinus aterrimus) - popularny chrząszcz z rodziny sprężyków. Dorasta do 14 mm, Zagrożony udaje martwego podkurczając nogi. Gdy upadnie na grzbiet wykorzystuje swój mechanizm podrzutu dzięki któremu podskakuje i może wylądować na nogach. To właśnie tej zdolności cała rodzina tych chrabąszczy zawdzięcza swoją nazwę.

Podrzut szary (Adelocera murina) - ciemnoszary sprężyk, dorasta do 11-14mm, żywi się larwami innych owadów, może też podgryzać łodygi i korzonki roślin. Występuje powszechnie w całym kraju.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz